Piektdiena, 20. septembris   Šī ir funkcionējoša termini.lza.lv versija. Apmeklējiet arī Latvijas Nacionālo terminoloģijas portālu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Akadēmiskā terminu datubāze AkadTerm

 Palīdzība
Izmantojiet zvaigznīti * vārda daļu meklēšanai (piemēram, dator* vai *pratība)
Jūs meklējāt ν
Atrasti 0 termini


  1. LV neitrīno; ν
    Definīcija: Elektriski neitrāla elementārdaļiņa, kuras miera masa un magnētiskais moments ir ļoti mazi vai vienādi ar nulli, bet spins — 1/2. Neitrīno piemīt ļoti liela caurspiešanās spēja, un tā brīvais noskrējiens salīdzināms ar Visuma zināmās daļas rādiusu. Neitrīno dzīves laiks praktiski ir bezgalīgi liels. Neitrīno antidaļiņa ir antineitrīno (νˉ). 1962. gadā noskaidrots, ka ir divu veidu neitrīno: mionu (vμ) un elektronu (ve) ar atbilstošajām antidaļiņām νˉμ un νˉe. Visbiežāk ar neitrīno jāsastopas β radioaktīvajā sabrukšanā. Hipotēzi par neitrīno izteicis V. Pauli (1931), bet terminu ieviesis E. Fermi. Neitrīno esamību pierādījuši K. Kauans un F. Reiness (1953).
    B. Rolovs. Par fiziku un fiziķiem. Fizikas terminu skaidrojošā vārdnīca. — R., Zinātne, 1989

  2. LV slāpeklis; Ν
    LA Nitrogenium
    Definīcija: Periodiskās sistēmas V grupas elements, atomnumurs 7, atommasa 14,0067; atklāts 1772. gadā. Zināmi seši izotopi, no kuriem divi ir stabili. Gāze bez krāsas un smaržas, ρ = 1,251 kg/m3, tv = –195,8 °C, tk = –210 °C. Slāpeklis bija pirmais ķīmiskais elements, ko E. Rezerfords 1919. gadā pārvērta citā ķīmiskajā elementā — skābeklī. Izmanto inertu atmosfēru radīšanai, šķidro slapekli — par aukstuma aģentu.
    B. Rolovs. Par fiziku un fiziķiem. Fizikas terminu skaidrojošā vārdnīca. — R., Zinātne, 1989

  3. LV ņūtons; Ν
    Definīcija: Spēka mērvienība SI. 1 Ν ir spēks, kas ķermenim, kura masa ir 1 kg, piešķir 1 m/s2 lielu paātrinājumu, kas vērsts spēka darbības virzienā. Nosaukta I. Ņūtona vārdā.
    B. Rolovs. Par fiziku un fiziķiem. Fizikas terminu skaidrojošā vārdnīca. — R., Zinātne, 1989